Wywieranie wpływu na ludzi – teoria i praktyka – Robert Cialdini

Wywieranie wpływu na ludzi – teoria i praktyka – Robert Cialdini

Wywieranie wpływu na ludzi - teoria i praktyka - Robert Cialdini

Wywieranie wpływu na ludzi – teoria i praktyka – Robert Cialdini

Książka do tej pory opisuje ukryte w nas zwierzęce instynkty do realizacji zapamiętanych, wrodzonych, wyuczonych reakcji na określone bodźce. Np. samica indyka gdy słyszy dźwięk pisklaków „klik wrr” to nimi się opiekuje, gdy nie – to potrafi zabić je. Nawet tchórz wydający takie odgłosy jest przygarniany/ochraniany. W przypadku ludzi istnieje kilka sytuacji gdy załącza nam się wiara w słowa drugiej osoby np. autorytet, którego słowa są brane za prawdziwe, ludzie kwestionują informację gdy mają na to czas i informacje ważne w przyszłości.

Ludzie również reagują lepiej na prośby gdy są one uzasadnione nawet bez konkretnego wyraźnego wyłożenia przyczyny 95/93 bo się spieszę.

Kapitanizm – syndrom, gdy na pokładzie samolotu pilot podejmuje jawnie złe decyzje i w 25% przypadków nikt nie powie nic.

Obdarowywanie ludzi jako technika, gdy czują sięzobowiązani oddać coś w zamian za otrzymany podarunek. Hari Kriszna dająca kwiatki wzamian za datki.

Technika kontrastu, gdy sprzedaje się najpierw drogi garnitur 450 a potem dodatki wyglądające na mniejszy wydatek np. 50 bluza.

Drogie = dobre – sklep gdzie sprzedawano wyroby z żółwi cena x2,

Kontrast eksperyment. Jedna ręka w zimnej wodzie druga w gorącej , potem obie do letniej. wrażenia są inne w tej samej wodzie.

Łączy się to z tym co mówił Tracy, że jeśli zje się żywą żabę reszta … wydaje się mniej straszna.
Sprzedaż domu: najpierw w złym stanie + zawyżona cena, potem normalny z dobrą ceną -> wygląda na luksus.

PS. Wywieranie wpływu na ludzi – teoria i praktyka – Robert Cialdini był to ebook, data 23.02.2012 – ale miałem wtedy intensywny tydzień czytania ^^ bo na tym się kończą zapiski o książkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.