Drzewko za makulaturę – Bonsai

W tamtym roku w Białymstoku zorganizowana była akcja w której można było dostać drzewko za makulaturę. Trochę tego nazbierałem i dostałem dwa drzewka z gatunku: Juniperus chinensis  Stricta – jałowiec chiński „Stricta”. Bardzo fajny bardzo gęsty i zielony – ale do ziemi nie trafił … Przestał tak prawie rok na parapecie.

Zbliżenie na oczyszczony i odrutowany pień

Zbliżenie na oczyszczony i odrutowany pień

Wczoraj miałem czas i chęci by coś zrobić z tych drzewek … oczywiście bonsai to pierwsza myśl … tak też się stało. A raczej proces jeszcze trwa 🙂 bo nie chcę przeforsować drzewka za bardzo. Oto rezultaty całej pracy.

Pierwsze drzewko mógłbym jeszcze bardziej przyciąć… ale nie mogłem ^^ jak zobaczyłem jak ładnie się gałęzie rozłożyły doszedłem do wniosku że powinno tak zostać.  Chociaż całkiem możliwe, że wraz ze wzrostem drzewka zmienię zdanie. Na razie tak jest właściwie.

Drugie drzewko było już trochę prostsze – mniej gałązek – mniej dylematów. Postanowiłem zrobić z tego prawie trójząb, na razie tylko oczyściłem drzewko i odrutowałem jedną gałązkę tak żeby zrobić trochę miejsca. To też nie jest ostateczny wygląd tylko pewna forma przejściowa. Jak dowiem się więcej i zdecyduję jak chcę żeby wyglądało to skończę to drzewko.

W tym roku zamierzam również pozyskać jakieś drzewko za makulaturę ^^ już odkładam ulotki i gazetki reklamowe 😉 Była kiedyś organizowana podobna akcja w której można było otrzymać drzewka za słoiki lub szklane butelki. Niestety musiałem to przegapić jakoś ^^

Na koniec kilka słów o samym jałowcu:

Juniperus chinensis ‘Stricta’ pochodzi z Ameryki, jest odmianą wolno rosnącą w kształcie stożka. Po 10 latach uprawy krzewy osiągają około 2 metrów wysokości. Wieloletnie, stare okazy często przyjmują pokrój szeroko kolumnowy. Pędy ustawione są pionowo. Sztywne gałązki charakteryzują się krótkimi, regularnie ułożonymi rozgałęzieniami. Ulistnienie wyłącznie igiełkowate. Kłujące, miękkie igły mają barwę niebiesko-zieloną, zimą w odcieniu srebrzystym. Dzięki gęstemu ułożeniu pędów i zwartej formie krzewy są dosyć odporne na odkształcenia powodowane obfitymi opadami śniegu w okresie zimy.

Tutaj można przeczytać o nim więcej: Juniperus chinensis ‘Stricta’

na koniec Instagram – tam wcześniej/szybciej wrzucam zdjęcia 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.